Gün geçtikçe teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor ve sürekli olarak yeni cihazlar üretiliyor. Üretilen teknolojik buluşlar genellikle bireylere kolaylık sağlamak ya da eğlendirmek amaçlı üretilmektedir. Her geçen gün yeni ürünler teknoloji firmaları tarafından piyasaya sürülüyor. Farklı tasarımlar ve özellikteki ürünler çok büyük ilgi çekmekte ve bireyleri hayran bırakmaktadır. Her sene bazı firmalar yeni özellikte telefonlar üretmekte ve satışa sunmakta. Aynı şekilde bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler, televizyonlar ve benzeri elektronik cihazlar üretilmektedir. Her üst model bir öncekinin daha gelişmişi ve daha fazla özellik eklenmişi oluyor. Bu da bireylere yeni avantajlar sunuyor ve kolaylıklar sağlıyor.

Üretilen cihazlarda, sinema salonlarında ve oyunlarda artık tek boyutlu görüntünün üzerine çıkılıyor. Bazı cihazlarda ve sinemalarda 3D özellikler yapılarak bireylerin o anın içerisinde olmaları sağlanıyor. Ayrıca bu 3D özelliğinin üzerine çıkılarak tamamen 3 boyutlu bir şekilde görüntünün içerisinde ve hatta o ortamdaymış gibi olunması sağlanıyor. Sistemler iyice geliştirilerek 7D teknolojisine geçilmiş durumda. Her şeyin gerçekmiş gibi olması ve o ortamın içerisindeymiş gibi yaşamak tamamen heyecan verici ve ilgi çekicidir.

Hologram Nedir Ve 7d Teknolojisi Nedir

Hologram, lazer ışın dalgalarının oluşturduğu görüntüler olarak bilinmektedir. Bu dalgalar pozitif karışım ile 3 boyutlu olarak görünmektedir. Asıl olarak hologram kelimesi Yunancadan gelmektedir. Yunanca’da Holos kelimesi tam görüntüyü ifade ederken, gram kelimesi de ağırlık anlamı ifade etmektedir. Holograma teknik olarak bakıldığında ise, ‘dalga sınırının yeniden yapılanması’ olgusu kaşımıza çıkmaktadır.

Bir objenin, 3 boyutlu olarak lazer fotoğrafı hologram demektir. Yani objenin üç boyutlu olarak gerçek kaydıdır. Bu işlem sürecinde görsel üç boyutlu olarak lazer dalgaları ile teknolojisi ile kaydedilmektedir. Sonrasında depolanmakta ve hareket efekti ile bir ortama yansıtılır.

Son zamanlarda hologram teknolojisi, daha da fazla geliştirilmiştir. Tam bir gerçeklik sunmaktadır. Tamamen gerçekliğe yakın olarak gerçek görüntülerin izleyiciler ile buluşturulması ile sağlanır. Örneğin, hayvanların görüntüleri 3 boyut alınıp kaydedildiğinde bireyler bu görüntüleri yakından görme imkanı yakalamış olurlar. 7D hologram teknoloji bu bağlamda bireylerin hiç yaşamadıkları bir heyecanı yaşamalarında yardımcı olur.