Kovan İçinin Düzenlenmesi

Bir kovanda en az bir adet yavrulu çerçeve ile bir adette ballı polenli petekli çerçevenin olması gerekir. Bu çerçevelerin üzerinde ise oldukça yoğun bir işçi arı popülasyonunun varlığı bulunmalıdır. Genç işçi arıların arıcılık malzemelerinden olan  kovanın içerisinde bir takım görevleri bulunmaktadır ve bu sebep ile yeterli sayıda bulunmaları gerekmektedir.  Eğer yeterli sayıda genç işçi arılar yok ise diğer kovanda bulunan genç işçi arılardan iki çerçeve bu kovana silkelenmelidir. Bir zaman sonra yeterli oranda erişkin işçi arıların kovan içerisinde olup olmadığı gözle görülür hale gelir. Eğer arı popülasyonuna gram cinsinden bakacak olur isek yaklaşık olarak iki yüz elli gram bir çerçevenin ağırlığı gelmektedir. Buna bağlı olarak da her kovandaki çerçeve sayısına göre arıların ağırlığı ölçülür hale gelir.

Kovan içerisinde düzenleme yapmamız gerekir ise birden fazla farklı uygulama mevcuttur. Bunlardan ilkine değinecek olur isek öncelikle genç yavrulu olan çerçeve güçlü bir kovandaki ana arı ızgarasının üstüne yerleştirilir. Yavrulu olan peteklerin üzeri bu genç işçi arılar tarafından kaplanır. Başka çerçeve üzerindeki genç işçi arılar silkelenmediği için zamandan tasarruf edilmiş olur.  Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki o da şudur: Yağmurlu havalarda ya da rüzgarlı havalarda yavrulu olan çerçevelerin üzeri işçi arılar tarafından sarılmayabilir. Bunun nedeni genç işçi arılar yapmış oldukları salkımı bozmak istemezler. Bu sebeple de açıkta kalan yavrularda üşüme meydana gelir. Bu duruma dikkat edilmeli ve havanın iyi olduğu dönemlerde bu uygulama gerçekleştirilmelidir.

Bir diğer uygulama ise güçlü olduğunu düşündüğümüz bir arı kolonisinin ana arı alınarak on ila on beş gün ana arısız bırakılır. Bu zaman zarfında bu kovan yeni ana memeleri oluşturur ve yavru arıların üzerleri kapanmış olur. Bu ana arı memeleri alınarak başka bir kovana verilebilir. Ya da duruma göre ana arı memeleri kesilerek alınmalıdır. Bu alınan ana arı memeleri başka peteğin üstüne yapıştırılabilir. Eğer ana arı memeleri bir çerçevede sadece bir adet olmuş ise bu çerçeve direk olarak alınıp diğer çerçeveye konulabilir. Bu iki yöntemde kovan içi düzenleme için kullanılabilir. Arıcılık Malzemeleri  ile ilgili her türlü ihtiyaçlarınız için firmamızı tercih edebilirsiniz. Firmamız arıcılık ürünleri satışında en uygun fiyatlarla satış yapmaktadır.