Bankaların müşterilerine verdiği farklı krediler bulunuyor. Bu krediler türüne ve vadesine göre faiz oranları ile müşterilere sunuluyor. Ev kredisi diğer adıyla konut kredisi almak isteyen kişi daha düşük faiz oranları ile muhatap olurken araç veya tüketici kredisi almak istediğinde bu kişi daha yüksek faiz oranları ile karşılaşmaktadır. Kredilerin faiz oranlarını belirlemede ana etken vade sayılarıdır. Uzun vadeli kredilerde düşük faiz uygulaması söz konusu olurken tüketici kredisi gibi kısa vadeli kredilerde daha yüksek faizli krediler söz konusu olabilmektedir.

Faiz Oranlarını Kim Belirliyor?

Bankaların verdikleri faiz oranları her ne kadar vade sayısına göre değişkenlik gösterse de banka faiz oranlarının belirlenmesinde asıl etken bankanın kendisi yani yönetimidir. Bankanın kullandırdığı faiz oranlarını belirlemede genel müdürlük yöneticilerinin kararları dikkate alınmaktadır. Şubelerde bulunan yöneticilerin bu kararlarda direkt etkisi olmasa da genel müşteri portföyüne sağladıkları veriler ile faiz oranlarının belirlenmesinde dolaylı bir etkiye sahip olmaktadırlar.

Finans
kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan bankaların müşterilerine verdikleri kredilerde faiz oranlarını belirlerken izledikleri yol ise BDDK ve Rekabet Kurulu’nun sınırlarını belirlediği yollardır. Belirli faiz aralıklarında belirlemek zorunda kaldıkları faizleri rekabet halinde oldukları diğer bankalarla yarışacak düzeyde tutmaları ise bankaların karşısına çıkan diğer bir zorunluluktur.

En Düşük Kredi Hangi Bankadadır?

Yukarıda belirttiğimiz kriterler dahilinde belirlenen krediler arasından en düşük olanını bulmak ise tamamen müşterinin çalışmalarına bağlı bir konudur. En düşük krediyi bulmak ve kullanmak için banka banka gezmeye ise gerek bulunmamaktadır. Bu konuda hizmet veren birçok web sitesinin olduğu bilinmektedir. Arama motorlarından veya bazı web sitelerinden en düşük kredi veren bankaların listesini bulmak, kredi miktar ve faiz oranlarını bu sitelerde hesaplamak oldukça kolaydır.