Nakit akışının daraldığı son yıllarda artan banka kredileri beraberinde finans sektöründeki ciddi ekonomik ve sosyal sorunları da getiriyor. Bunlardan bir tanesi de kendisi üzerinden kredi çekip karşısındakinin ödemediği beyanıdır. Bu konunun hukuksal olarak işleyişi şöyle olabilmektedir.

Hukuksal Olarak Yapılabilecekler

Öncelikle resmi olarak borç size ait. Krediyi çektikten sonra isteyen istediği gibi kullanır veya harcayabilir. Banka konunun bu kısmıyla ilgilenemez. O yüzden banka tarafından “başkası adına kredi çektim” olarak algılanmazsınız. Siz kredi çekmişsinizdir ve resmen borçlu olan sizsinizdir. O sırada da o kişiye borç vermişsinizdir. Öncelikle iyi bir avukat bulunmalıdır ve parayı tahsil etmeden ödeme yapılamayacağını belirten sözleşme imzalanmalıdır. Ancak para tahsilinden sonra avukatlık ücreti ve daha giderlerinin ödemesini yapabileceksiniz. Bundan sonra yapılacak ilk adım noterden ilamsız ödeme emri çekilebilir. “Borcum yoktur” şeklinde itiraz edilirse bu bir dava konusu olacağından itirazın iptali davası açılabilir. Bunu ispat edebilirseniz parayı hukuksal olarak geri alma şansınız doğacaktır.

Mahkeme Süreci

Mahkemede her iki taraf ta dinlenecektir ve ona göre karar verilecektir. Kişi bulunursa ve üzerine kayıtlı mali değeri olan mülk tespit edilirse haciz yoluna gidilmesi söz konusu olabilir. Bu arada elinizde şahit, dekont vs. gibi deliller varsa bunları mahkemeye sunmayı unutmayın. Bu işlemler biraz zaman alabilir. Unutulmaması gereken ise bu süreçte bankaya kredi borcu ödemelerini siz yaparsınız. Davayı kazanırsanız asil borç ile birlikte %40 icra inkar tazminatı da alabilirsiniz. Ancak davayı kaybederseniz sizin %40 ceza ödemeniz gerekebilir. Hakimin kararı sonucunda belirlenecektir. Ancak ülkemizdeki hukuksal davaların yoğunluğunu düşünürsek bu davanın çok uzun sürme ihtimali var. Dava sonuçlanana kadar hukuki olarak borç size aittir ve kurumlarla sorun yaşanmaması ve devamında hak talep edebilmek için aylık taksitleri düzenli olarak sizin ödemeniz gerekir.