Ciltte meydana gelen sorunlar hem sağlık hem de psikolojik anlamda sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar arasında yer alan egzama, sıklıkla görülen sorunlardan biridir.

Egzama Nedir?

Egzama ile ilgili egzama nedir sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Tıp dünyasında bu konuyla ilgili kesin tanımlar bulunmamaktadır. Egzama, çeşitli iç ve dış faktörlerle birlikte derinin iltihap toplaması ve görsel olarak sorunlu bir görünüme kavuşması rahatsızlığına verilen isimdir. Bu sorunla ilgili en fazla sinirsel, yağlı deri, alerjik ve temas egzamaları görülmektedir.

Egzama Neden Oluşur?

Egzama ile ilgili egzama neden oluşur sorusu ön plandadır. Çeşitli kozmetik ürünler, şampuanlar, sabunlar, bazı giysiler bu soruna neden olabilir. Ayrıca cilt tahrişi, alerjenlere aşırı duyarlılık, hava koşullarının uygun olmaması gibi nedenleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra streste son derece önemli bir nedendir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama kronik olarak kaşıntılı döküntü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Egzama oluşan bölgenin kaşınmasıyla birlikte çabuk çatlayan kalın deriler oluşur. Akut dönemde ise kızarıklık, minik su toplayan kabarcıklar, sulantı, şişlik gibi belirtiler ön plana çıkmaktadır. Bazı hastalarda keperme ve yanma hissi de ortaya çıkabilmektedir.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önemli cilt sorunu olan egzama nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı uzmanın vereceği ilaçlardır. Cilt çok hassas olacağı için kaşınmamalıdır. Çeşitli kremler verilmektedir. Bunun yanı sıra şampuan, sabun gibi maddelerin değiştirilmesi, alerjenlerin ortaya çıkarılmasıyla bu maddelerden uzak durulması gereklidir. Islak bandaj uygulanarak da kaşıntının önlenmesi sağlanabilir. Antibiyoti kullanımı, tıbbi ışık tedavisi de uygulanabilmektedir.