Ehliyet Nedir?

Ehliyet normalde belirli milli eğitimi bakanlığının onayladığı kurslardan alınmaktadır. Ehliyet alabilmek için yetkili kurslar tarafından tüm eğitim ve öğretim dersleriniz aktarılmaktadır. Bu sayede bu dersler ile araba ve sürücü olmak hakkında belirli bilgilere sahip olursunuz ve sonra sınavlar ile başarı ölçülerek buna karar verilir sınav başarınız nasıl ölçülür.

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası?

Normal şartlarda ehliyetsiz araba kullanmak yasak ve tehlikelidir ama bazı bilinçsiz sürücüler ehliyetsiz araba kullanıp diğer kullanıcıları tehlike atmaktadırlar. Tabi ki ehliyetsiz araç kullanmanın belli başlı cezaları da mevcut bu cezanın tutarı yeni yılda 2 bin 18 lira olarak belirlendi aynı zamanda bu ceza sürücünün ehliyeti olmadığı için direk aracı plakasına yazılmaktadır. Aynı zamanda aracın sahibine de belirli miktar ceza yazılmaktadır. Bir farklı durumda ehliyetsiz yapılan trafik kazalarında artık yeni yönetmeliğe göre tamamen suçlu olarak gösterilmiyorsunuz eğer karşıdaki kişi tamamen suçlu ise kullanıcıya sadece ehliyetsiz araç kullanıldığı için ceza yazılır ve karşıdaki kullanıcı tamamen suçlu ise araçların yapımın tamamını karşı kullanıcı suçlu olduğu için o kullanıcın sigorta şirketi mağduriyeti gidermektedir.

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyetin aşamaları öncelikle teorik dersler kursiyerlere aktarılır usta öğreticiler sayesinde, teorik ders eğitimi verildikten sonra yine belirli sınavlarla bu dersler hakkında sorular sorularak araba, trafik ve ilk yardım hakkında başarılar ortaya çıkmaktadır. Başarılı adaylar daha sonra belirli ders saatlerinde direksiyon dersi alarak, uygulama sınavına hazırlanırlar direksiyon sınavları tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Kursiyerler direksiyon sınavını geçip sürücü sertifikası almaya hak kazanırlar ehliyet belgesini alabilmek için trafik tescil şubeye 2 adet vesikalık fotoğraf ve 2018’de yatırılacak 650 TL’lik harç parasını banka üzerinden harç ödeme kısmına yatırıp bulundukları illerin trafiği tescil şubelerinden ehliyet belgesi başvurusu yaparak ehliyete kanuni olarak sahip olurlar.