Günümüz insanının çağın şartlarına ayak uydurmak ve yaşam standartlarını daha yukarılara çıkarmak adına hali hazırda devam ettiği işin yanı sıra ek bir işe ihtiyaç duyuyor.

Meslekler arasında bir kıyaslama yapılacak olursa bazı iş gruplarının maksimum düzeyde kazandığı, bazılarının kazancının sınırlarda seyrettiği, bazılarının ise ailesini geçindirebilecek seviyede kazanç elde edemediğini görmekteyiz. Bunun dışında vasıfsız işçi konumundaki birçok insanın ise daha da alt düzeylerde kazanca sahip olduğu açıktır. Bu nedenlerle günümüz insanı artık ek gelir arayışına girmiş durumdadır. Kamu kurumlarında çalıştığı halde mesleğinin getirdiği yetenekleri başka özel firmalarda kullanarak ekstra kazanç sağlayan insan sayısı oldukça fazladır.  Ayrıca gündüz çalışıp gece el becerisi ile ya da gece faaliyet gösteren işletmelerde çalışan insan sayısı da yine azımsanamayacak kadar fazladır.

Ek Gelir

Ek gelir elde etme yolları aranırken öncelikle kişinin üstlenebilecek yeterliliğe sahip olacağı işi tercih etmesi önemlidir. Çünkü ek gelir arayışı içerisinde olan kişi muhtemel olarak zaten belli bir yaşın üzerinde ve yapabileceği iş olanakları da yetenekleri doğrultusunda olabilecektir. Ayrıca yapılması planlanan ek işin uzun vadede gelir getirmesi planlanıyorsa uzmanlık geliştirilebilecek bir işin tercih edilmesi gerekir. Örneğin kırk yaşında ve yıllardır öğretmenlik yapmış bir bireyin ek iş olarak balıkçılık tercih etmesi mantığa aykırıdır. Doğal olarak yaptığı işin ekstraları üzerine yoğunlaşması hem zaman yönünden hem de kazanç yönünden daha karlı olacaktır.

Ek Gelir Elde Edilecek İşlere Nasıl Ulaşılır?

Ek gelir elde etmek için yapılmak istenen işin nitelikleri ve çalışma saatlerini belirledikten sonra internet sitelerinde ilgili iş ilanları taranarak uygun işlerin tespit edilmesi ve ilanlara başvurulması akıllıca olacaktır. Ayrıca belirlenen iş özelliklerine göre bulunduğumuz şehirdeki işletmeler ile görüşülerek geri dönüş için irtibat numarası bırakılmalıdır.  Yapmak istediğimiz işi ek gelir olarak yapan kişiler ile bağlantı kurmakta tercih edilen bir başka yol olmalıdır.