Fiziksel yeteneklerin en önemli olduğu spor dallarından birisi olan ve yüzyıllar boyunca yapılan yarışmalarda büyük çekişmelerin yaşandığı atletizmde bugüne kadar yarışmalara katılan en iyi sporcuları sizler için değerlendiriyoruz.

İlk Dünya Rekoru

Atletizm dalında ilk dünya rekoru, ilk kez kurulan Atletizm Federasyonları birliği tarafından 1912 yılında Stockholm bölgesinde yapılan yarışmada Amerikalı atlet Donald Lippincot tarafından kırılmıştır. Sporcu 100 metreyi 10,6 saniyelik derece ile kazanmış ve ilk dünya rekorunun altına imzasını atmayı başarmıştır.

Bugüne Kadar Kırılan Rekorlar

Donald Lippincot’tan sonra 100 metrede yeni bir dünya rekoru ise bu yarıştan yaklaşık 56 yıl sonra yani 1968 yılında Jim Hines tarafından kırılmıştır.

100 metre koşularında, Jim Hines tarafından 1968 yılında kırılan rekor, sırasıyla, Calvin Smith, Carl Lewis, Leroy Burrell, tekrar Carl Lewis, Leroy Burrell, Donovan Bailey, Maurice Greene ve Asafa Powell tarafından geliştirilmiştir.

200 metrede ise, Tommie Smith tarafından ilk dünya rekoruna imza atılmıştır. Tommie Smith’i Pietro Minnea, Michael Johnson takip etmiştir.

100 Metre Koşuda Son Dünya Rekoru

Yukarıda birçok atlet tarafından uzun yıllardır geliştirilen rekorlar 2008 yılında bir daha kırılıp kırılamayacağını tarihin göstereceği bir şekilde yeniden şekillenmiştir. Bugüne kadar girdiği bütün yarışlardan birinci olarak çıkmayı başaran bu atlet, 2017 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenecek olan şampiyona sonrasında atletizme veda etmeye karar vermiştir.

100 metre atletizmde en iyi atlet, hiç şüphesiz ki Jamaikalı Usain Bolt’tur. 2008 yılında Pekin’de yapılan olimpiyatlarda yarışan, 100 metre dünya rekorunu kırmayı başaran Usain Bolt, 9,69 saniyelik performansı ile yeni bir dünya rekoruna imza atmıştır.

İlk rekorundan sonraki yarışlarında adeta kendi rekoru ile yarışan bu atleti tahtından indirmek  kolay olacağa benzemiyor.