Otomotiv sektörü başta olmak üzere farklı pek çok alanda kullanılabilen EPP türkiye, aslına bakılırsa dayanıklı köpük olarak adlandırılabilir. Suya karşı bir hayli dayanıklı olmasından ötürü denizcilik ve buna benzer alanlarda dahi kullanımı yaygın olan EPP, kullanıcılara geniş ölçekte bir kullanım ağı oluşturur. Bunu sağlayan yegane faktörler arasında ise elbette malzemenin gelişmiş ve uzun süreli kullanım desteği gibi özellikleri de bulunur.

Kimyasal açıdan değerlendirildiğinde Expanded Polypropylene anlamına gelen köpük, özel bir hammadde olarak bilinir. Polipropilen maddesinin içerisine dahil edilen özel içerikler neticesinde elde edilen EPP, sonuç olarak dayanıklı bir malzeme geliştirmeyi mümkün hale getirir. Üretim sürecine etki eden 4 – 6 mm çapındaki boncuklar, köpüğün elde edilmesine katkı sağlar. Buhar enerjisi ve yine buhar basıncı neticesinde birleştirilen boncuklar, sonuç olarak dayanıklı bir köpüğün oluşmasını mümkün kılar.

EPP kullanım alanları

Köpük olarak değerlendirilen EPP, haliyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle otomotiv sektöründe sıkça tercih edilen malzeme, enerji yönetimi uygulamalarında ve bilgisayar ambalaj süreçlerinde kullanılmaktadır. Elbette köpüğün sadece bahsi geçen noktalarda kullanıldığını söylemek yanlış olur.  Paketleme aşamalarında olduğu gibi hobi amaçlı radyo kontrollü uçak gibi cihazlarda da EPP kullanımına rastlamak mümkündür.

Söz konusu kullanım alanlarına ek olarak suya karşı direnç göstermeyi başaran köpük, bu nedenle suyla yakın temasta olan alanlarda da tercih edilmeyi başarır. Denizcilik sektörünün yanı sıra yine bu alanda hobi amaçlı EPP türkiye kullanımına rastlayabilirsiniz. Kullanım ağının genişliği, aslına bakılırsa köpüğün ne denli başarılı olduğunu gözler önüne sermektedir.

EPP ve dayanıklılık

-40 ile +100° sıcaklık değerleri arasında dayanıklılık gösteren özel köpük, aynı zamanda sanayide dahi kullanılabilen aseton, petrol ve bunlara benzer belli başlı çevresel faktörlere karşı dayanıklıdır. Böylelikle çok daha geniş ölçekte kullanılabilen EPP türkiye, farklı kategorilerde hizmet veren kullanıcılar tarafından kullanılmaya elverişlidir.

Üretim aşamasında herhangi bir zehirli madde kullanılmamasından ötürü çevre dostu olmayı başaran EPP, aynı zamanda geri dönüştürülebilir olma özelliğine de sahiptir. Nitekim bu durum, malzeme yapısı doğa dostu olan bir tasarım oluşturmak isteyenlere de yardımcı olur.

Türkiye’de Faliyet Gösteren EPP Firma İletişim Bilgileri

Adres: 1. Organize Sanayi Bölgesi, 4. Cadde, No:7, 43000, Kütahya, Turkey

Telefon: +90 274 266 23 40

Faks: +90 274 266 25 73

Site: www.polmar.com.tr