Kavuklar alışveriş merkezi 27 Kasım 2015 tarihinde İzmir’de açıldı. Üzeri açılıp kapanabilen alışveriş merkezi aynı zamanda Avrupa ve Ortadoğu’da da bu özelliği ile tek. Günde 1200 kişinin çalışarak 1 milyar TL yatırım değeri ile İzmir’e kazandırılan alışveriş merkezinde yaklaşık 150 mağaza bulunuyor. alışveriş merkezi yaklaşık 175 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda.

YENİ MARKALAR

Point Bornova AVM olarak açılan alışveriş merkezinin bir diğer özelliği,  İzmir’e ilk defa giren markalar da yer almakta.

18 ayda tamamlanan AVM İzmir’in sembolü olmak iddiasında. AVM dışında yaklaşık 600 konutluk konut projesini de İzmir’e kazandırmış durumda.

İzmir aynı zamanda Türkiye’nin en fazla göç alan aynı zamanda Türkiye’nin en fazla turist çeken bölgelerinden birisi. Bu nedenle bu tip alışveriş merkezleri için her zaman bir cazibe merkezi. Türkiye’nin en büyük ihracat limanı ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük hinterlandına sahip bölgesi. Bu sebeplerle de her zaman için alışveriş merkezleri ve yeni mekanlar daha çok kazandıracaktır.  İzmir’de sosyal alanların da yer aldığı alışveriş merkezlerinin bulunması şart. Sosyal etkinliklerin bir arada toplandığı merkezlerin az olması alışveriş merkezlerinin cazibesini bir kat daha artırıyor. Müzik etkinlikleri, iyi bir kitaplık, iyi bir sinema, iyi bir konferans salonu alışveriş merkezlerini daha da yoğun hale getirecektir. Çocukların iyi zaman geçirebilecekleri ve ailelerin rahat alışveriş yapabilecekleri, belli bir standardı temsil eden AVM’ler, Kemeraltı’dan, Basmane’den, küçük alışveriş merkezlerinden daha iyidir. Çocukların, ailelerden bağımsız olarak eğlenebilecekleri, zaman geçirebilecekleri mekanlar hafta sonları huzur bulmak isteyenler için çok önemli. Çocukları mutlu etmek kolay ancak aileler için takip etmek zor.

YEME İÇME

İzmir’de en büyük eksiklik, yeme içme mekanlarının eksikliği. Boyoz dışında kendine özgü mutfak kültürü bulunmayan İzmir’de, alışveriş merkezlerinin Anadolu mutfağını bütün çeşitliliği ile bünyesinde bulundurması bu nedenle önemli görünmektedir.

GENÇLİK

Ankara ve İstanbul’a kıyasla fazlaca üniversite bulunmayan İzmir oldukça fazla sayıda genç nüfusu barındırmakta. Bu nedenle alışveriş merkezlerinin genç nüfus gözetilerek zenginleştirilmesi yerinde olacaktır.

BORNOVA

Bornova, İzmir’in içinde ayrı bir şehir merkezi gibi. Parklar, bahçeler, düzenli yaşam alanları ile İzmir’in en gözde yaşam alanlarından biri. Yaşam merkezleri ve alışveriş merkezleri bu canlılığa daha çok canlılık katacaktır.