Geziye çıkarken yanınızda her olasılığa karşı yardımcı malzemeler bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar kürek, 5-6 metrelik çekme halatı ve çuvaldır. Bunlar aracınızın kumdan çıkarmaya yetecektir.

Nasıl Uygulanır?

İlk olarak kürek ile aracınızın bir iki metre önüne bir çukur kazılır. Çıkan kum yanınızda bulunan çuvala doldurulur. Kum ile dolan çuvala çekme halatı sıkı bir şekilde bağlanır ve çuval kazılan çukura gömülür. Çuval aracınızın tüm ağırlığını çekeceği için açacağınız çukurun 1-1,5 metre derinliğinde olması size fayda sağlayacaktır. Daha sonra halatın boşta kalan kısmı araç tekerine (eğer aracınız ön çeker ise ön, arka çeker ise arka) bağlanır. Yavaş bir şekilde halata sarılan tekerlek, halatta bir gerilmeye sebep olur ve kendisini çekip çıkartır.

Yardımcı  Malzemelerinin Fiyatları Nedir?

4 metre uzunluğunda beş ton çekme kapasiteli bir halatın fiyatı yaklaşık 20-35 TL arasında değişmektedir. Bunun dışında alacağınız ürün kalitesine göre fiyatta farklılık gösterebilir. Çuvala ücret dahi ödemeniz gerekmeyebilir. Daha önceden almış olduğunuz un, şeker gibi bir ürünün çuvalı da kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Husus…

Eğer araba arkadan çeker ise ve sizin aracınızı öne doğru çıkartmanız gerekiyorsa kullanacağınız halatın daha uzun olması gerekmektedir. Halatınız kısa ise aracı geri vitese takıp aracı geri bir şekilde çıkartmayı denemeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca halat aksa değil tekerleğin kendisine bağlanmalı ve halatın tekerleğe dolanması sağlanmalıdır. Bu şekilde tekerde bir sürtünme kuvveti oluşacak ve araç kendini sağlandığı yerin dışına çekecektir. Aksa bağlandığı takdirde aksa dolanan halat bir süre sonra aks üzerinde kalınlaşacak ve aracınıza zarar verecektir. Bunun dışında araç aksının çekme kuvvetine dayanamayıp kırılması ve sizi daha zor bir durumda bırakması olası bir durumdur