Mavi balina oyunu genellikle ergenlik döneminde yalnızlık ve bunalım sürecine girmiş kişileri hedef alan bir oyundur.  Oyun kurucusunun verdiği ifade de toplumdaki kendilerince ”aptal” diye nitelendirdikleri temizlemek için yaptığını söylemektedir.

Kurbanlarını Nasıl Seçiyor?

Oyun çeşitli platformlar da kurbanlarına link göndererek kişisel bilgilerini ele geçirip kurbanına bir nevi şantajla oyun görevlerini yaptırıyor. Bu linkler Whatsapp, Twitter, Facebook, vb yerlerden kişiye gönderilebilir.

Görevler Ne?

Görevler kişiden kişiye değişmiyor. Amaç yukarıda da belirttiğimiz gibi oyun sonun da kişinin hayatına son vermesiyle bitiyor. Kolay olan görevden zor olan göreve doğru gidiyor. Bazen koluna bir balina çizmesini bazen de ondan cinsel organının fotoğrafı istenip ilerideki bölümleri yapmaması halinde şantaj olarak da kullanılıyor. Oyun ilerledikçe büyük bir çıkmaza giren kişi bu görevleri yapmaya mecbur hissediyor kendini.

Çocuklar Nasıl Korunacak?

Oyun kullanıcısını daha çok çocuk ya da ergenlik çağına yeni girmiş kimselerden seçtiğinden bu kişilerin velilerine haber vermede çekindiği görülür. Bu yüzden veli çocuğuyla sık sık iletişime geçmeli hatta onun sorunlarını sürekli sormalıdır. Bu durumda veliye çok iş düşüyor. Oyun mağdurunu tespit etmede en önemli faktörlerden biri de kişinin sosyal medya hesaplarını sık sık takip etmektir. Çocuğa da bu gibi oyunlar hakkında bilgi verilmeli böyle bir durum da kendilerine korkmadan haber vermeleri güzel bir dille söylenmelidir. Ailenin verdiği bu güven hem çocuğu bu gibi oyunlardan uzak tutacak hem de oyuna bir şekilde girildiyse haberdar olmalarında fayda sağlayacaktır.