Görmeyi sağlayan gözlerde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Hayatı olumsuz etkileyen bu sorunlar arasında yer alan miyop sıklıkla görülen göz sorunları arasında yer almaktadır.

Miyop Nedir?

Göz hastalıkları arasında yer alan miyop nedir sorusunun cevabına baktığımızda, gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki cisimleri odaklayamaması sorununa verilen isimdir. Nesnelerden yansıyan ışınlar görme merkezinde değil de daha önce odaklanıyorsa bu miyop varlığını göstermektedir.

Miyopun Nedenleri Nelerdir?

Miyop şu sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir sorundur:

– Gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzaklık değişimleri

– Kornea ya da merceğin kırma gücünün normalden fazla olması

– Doğuştan genlerle gelmesi

– Çevresel etkenlerden kaynaklanması

– Şeker ya da katarakt sorununun bu soruna zemin hazırlamasıdır.

Miyopun nedenleri nelerdir sorusunun başlıca cevapları bu şekildedir. Yapılan son araştırmaya göre bu soruna RASGRF1 adı verilen gen neden olmaktadır.

Miyop Ne Zaman Ortaya Çıkar

Göz hastalıklarından olan miyopla ilgili miyop ne zaman ortaya çıkar sorusunun yanıtı genellikle 6 yaşına doğru belli olmaya başladığıdır. İlerleme erkeklerde 12 yaşında kızlarda 9 yaşında olmaktadır. Önlemin hemen alınması son derece önemlidir.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Ciddi bir göz sorunu olan miyop nasıl tedavi edilir sorusunun ilk yanıtı excimer lazer yöntemidir. Bu yöntemle kornea kısmında yaşanan leke gibi sorunlar çözülmektedir. Kornea yapısı uygun olanlara bu yöntem uygulanmaktadır. Tedavi 18 yaşında uygulanabilmektedir.

Miyop tedavisinde intacts yöntemi de uygulanmaktadır. Düşük seviyedeki miyop sorununda intacts denilen halkalar korneaya yerleştirilir. Bunun için küçük bir operasyon yapılmaktadır.