Nobel ödülleri, uluslararası düzeyde öneme sahip, dünyanın en prestijli ödüllerinden biridir. Bu ödüller; fizik, tıp, kimya, edebiyat, ekonomi ve barış dallarında verilmektedir.

Nobel Ödülleri Hangi Ülkede Verilmektedir?

Nobel ödülleri, İsveç’in başkenti Stockholm’de verilmektedir. İsveç’te verilmesinin nedeni, Nobel ödüllerinin verilmesine aracılık eden Nobel Derneği’nin İsveç’in Stockholm şehrinde bulunmakta oluşudur. Nobel Derneği ve dolayısıyla Nobel ödülleri, ismini dünyaca ünlü kimyager ve mühendis Alfred Nobel’den almaktadır. Tam isimi Alfred Bernhard Nobel’dir. Biraz genel kültür bilgisi olanlar, kendisinin ayrıca dinamitin mucidi olduğunu da hatırlayacaklardır.

Stockholm doğumlu olan Alfred Nobel, 2 Kasım 1985 ve 30 Aralık 1986’da beyan ettiği vasiyetnameleriyle, Nobel Derneği’nin kurulmasını ister. Derneğin kuruluş amacı ise, insanlığa hizmet eden eserlerin, projelerin ve buluşların sahiplerini ödüllendirmektir.

Ödüller, her yıl, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’da Stockholm’deki Konsert Huset ( Konser Evi) binasında sahiplerine takdim edilmektedir.

Nobel Ödülleri’nin İlk Veriliş Tarihi ve Gelişimi,

Bu ödüller, 1901 yılında verilmeye başlanmıştır. O tarihten günümüze kadar da her yıl aynı tarihte verilmeye devam etmiştir. Ödüllerin finansmanı ve sahiplerine iletilme sürecinin organizasyonu  Nobel Derneği tarafından yürütülmektedir.

İsveç Kraliyet Ailesi, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi’nin oluşturduğu heyetin katılımıyla ödüller verilmektedir. Ödüller sahiplerine İsveç Kralı tarafından takdim edilir. Her bir dal için verilen ödül konusunda ayrı komiteler görevlendirilmektedir.

Her yıl olduğu gibi, yine 10 Aralık’ta sahiplerini bulan 2017 Nobel ödüllerinin kazananlarına kısaca değinmek gerekirse; Fizik ödülü Rainer Weise ve Barry C. Barrish’e, Kimya ödülü Jaques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’a, Edebiyat ödülü Kazuo İshiguro’ya, Ekonomi ödülü ise Richard H. Thaler’e verilmiştir.

Bu önemli ödüle layık görülen iki değerli Türk insanı da bulunmaktadır. Yazar Orhan Pamuk’a 2006’da Edebiyat dalında, bilim adamı Aziz Sancar’a ise 2015’de Kimya dalında Nobel ödülü takdim edilmiştir.