Panik Bozukluğu Nedir?

Panik bozukluğu, genel olarak bilinen ismi ile panik atak durumudur. Panik bozukluğu sıklıkla karşılaşabilecek hastalıklardan biridir. Durup dururken başlayabilen veya kişinin kendini stres altında hissettiği, kişiyi etkileyen bir durumla karşılaştığı zaman da görülebilen belli bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan rahatsızlıktır. Tehlikeli bir rahatsızlık değildir fakat atak geçiren kişiyi ve kişinin çevresini korkutabilen bir rahatsızlıktır. Çünkü bu atak halinde kişi kontrolden çıkar.

Panik Bozukluk Anında Belirtiler Nedir?

Panik atak halinde kişide şu etkiler gözükür; Kişi nefes almakta zorluk çeker. Mide bulantısı, göz kararması, terleme, kalp atışlarında hızlanma, vücudun bazı bölümlerinde ağrı başlaması, değişen duygu geçişleri ile beraber beynin etrafı algılamaması gibi belirtiler gösterir. Atak geçiren kişi yaşadığı atağın etkisinde kalarak bu yaşadığı durumları hatırlayarak çevresinden uzak durmaya başlar. Çünkü panik atak halinde çevresindeki kişilere zarar vermekten korkar. Panik atak geçirebilme ihtimallerini düşünerek normalde yaptığı sosyal aktivitelerden ve genel kültürünü etkileyecek aktivitelerden uzak durmaya başlayarak normal hayatından uzaklaşmaya başlamasına yol açan bir ruhsal rahatsızlık durumu gösterir.

Panik Bozukluk Anı Neden Yaşanır ve Ne Kadar Sürer?

Panik Bozukluk anı durup dururken veya kişi uykuda iken bile yaşanabilecek bir durumdur. Ayrıca panik bozukluk anı için belli bir süre verilemez. Kişiden kişiye hatta ataktan atağa farklılık gösterir. Bazı atak hali dakikalar sürer iken bazı atak hali saatler bile sürebilir. Bu yüzdem panik atak hali için kesin bir süre verilemez. Fakat kişi yakınları tarafından olası durumlar için kesinlikle hastaneye götürülmelidir. Fakat genelde bu hastalıkla ilgili doktor tarafından yapılan kontrollerde ve tetkiklerde bir sorun gözükmez. Sakinleştirici veya oksijen verilerek kişi taburcu edilir.

Agorafobi Nedir? 

Agorafobi, alan korkusu rahatsızlığı olarak tanımlayabiliriz. Genellikle çok ağır derecede agorafobi rahatsızlığı olan kişiler kendileri evden dışarı çıkamazlar. Geniş ve açık bir alanda kalınca istemsizce hissedilen bir korku yaşarlar. Panik bozukluğu rahatsızlığı olan kişilerde belli bir derecede agorafobi vardır. Bir sorun yaşadıkları zaman kimsenin onu koruyamayacağına ve başına bir olay geleceğine inanır ve bu durumu düşünerek korkuya kapılırlar.
Genel olarak bu korkuya düştükleri yerler ;

– Marketler
– Tiyatrolar
– Sinemalar
– Spor salonları
– Alışveriş merkezleri
– Tüneller
– Asansörler
– Uçaklar
– Otobüsler
– Basık odalar

Agorafobi Anında Belirtiler Nedir?

Panik bozukluk anında kişide görülen etkilerin aynılarını agorafobi  belirtilerinde de görülür.
Agorafobi kişide şu etkileri gösterir; Kişi nefes almakta zorluk çeker. Mide bulantısı, göz kararması, terleme, kalp atışlarında hızlanma, vücudun bazı bölümlerinde ağrı başlaması, değişen duygu geçişleri ile beraber beynin etrafı algılamaması gibi belirtiler gösterir.

Agorafobi Neden Olur?

Agorafobi incelendiği zaman yetkili kişiler tarafından söylenen ve bilinen üç temel nedeni vardır.
Bu nedenlerden ilki kişiye etki eden biyolojik etkenlerdir. İkinci olarak bilinen etken kişiye genetik olarak ailesinden gelmiş olması nedenidir. En son neden olarak ta psikolojik etkenlerdir.