Sanayisi en gelişmiş ülkeleri şöyle sıralayabiliriz: ABD, Çin, Almanya, Japonya, Rusya. Bu ülkeleri beraber inceleyelim. Sanayinin gelişmişlik sırasının tersinden başlayarak inceleyelim.

Rusya

Rusya’nın sanayisinin gelişmesi tarihsel olaylara dayanır. Bolşevik ihtilalinde Lenin Rusya’yı sanayi toplumu haline getirmeyi amaçlamıştır. Soğuk savaş döneminde Rusya’nın ekonomisi ve sanayisi gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle Rusya’da dünyanın en büyük doğal gaz rezervleri bulunmuştur. Günümüzde dünyaya en çok doğal gaz ihraç eden ülke konumundadır. Bunların yanında Rusya’nın silah sanayisi de çok gelişmiş durumdadır.

Japonya
         
Japonya sanayisinin gelişmesinde ise İkinci Dünya Savaşı etkili olmuştur. Japonya savaştan çıktıktan sonra ekonomisi ve sanayisi dibe vurmuş konumdadır. Japon halkı çok gururlu insanlardır, bunu şöyle örnekleyebiliriz: Japonya’da ilkokul çağındaki çocuklara Nagazak’i ve Hiroşimay’ı gösterirler. Japon halkı bunlardan örnek alır. Japonya’da çalışmak halk için birinci kuraldır, eve işinden erken gelen bir insan ayıplanmış konumdadır. Bu sebeple Japonya’nın üst düzey bir teknoloji sanayisi vardır.

Almanya

Almanya’nın sanayisini de İkinci Dünya Savaşına bağlayabiliriz. Savaştan çıkan Almanya ikiye bölünmüştür. Uzun yıllar kendi açısından sıkıntılı dönemler geçirmiştir. Uzun bir süre Soğuk Savaş dönemi olmuştur. Sanayisi gelişmiş ülkelerin adları nelerdir? Soğuk Savaşın bitimiyle Almanya devleti ülkenin üzerinden uçaklarla ağaç tohumları serpmiştir. Ağaç sanayisinde dünya devletlerinin ileri gelenleri arasında yer alır. Ayrıca günümüzde dünyanın en ünlü araba markalarının fabrikaları Almanya’da bulunur.

Çin

Çin’in sanayisinin gelişimini ise ucuz iş gücü ve çok insan sayısına bağlayabiliriz. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ucuz iş gücü sayesinde sanayisini epey ilerletmiştir. Bugün kullandığımız en ufak malzemeden en büyük malzemeye kadar hepsi Çin malıdır. Dünyanın en önemli markaları ürünlerini Çin’de üretirler.

ABD

ABD için yeniçağın cenneti diye nitelendirirler. ABD sanayisini temel olarak petrol ve ham madde ihracına bağlayabiliriz. ABD’nin sanayisini tek bir kola sığdırmak doğru olmaz, ABD sanayisi: silah, teknoloji, ham madde, tekstil gibi çok çeşitli alanlara yayılmıştır.