Üniversite öğretimine başlayanlar için sınav sistemleri farklılık gösterdiğinden dolayı, özellikle ilk kez kayıt gerçekleştirenler için terimler yabancı olabiliyor. Quiz, Vize, Ara Sınav, Final ve Tek Ders Sınavı olarak adlandırılan çeşitli sınavlar üniversite eğitim programlarında bulunarak belirli dönemlerde gerçekleştirilir. Bölümden bölüme farklılık gösterecek şekilde mevcut olan sınavlarla öğrencilerin başarı notları belirlenmiş olur. Sınavların ortalamaya yaptıkları etki farklılık gösterir.

Sınavlar ve Tanımları

Quiz

Vize ve finallerden 1 hafta süre önce yapılmasıyla öğrencilerin hazırlanmasını sağlayan sınavlardır. Quiz, lisedeki sözlü mantığına sahiptir.

 Vize – Ara Sınav

Dönem ortasında gerçekleştirilen, ortalamaya etkisi yüksek olan sınavlara verilen genel isimdir. Vize veya Ara Sınav adıyla tanımlanan sınavların dönem sonuna etkisi yüksek olmakla beraber dönem ortasına kadar işlenen konular baz alınarak gerçekleştirilir.

Final

Ortalamaya yaptığı etki en yüksek olan sınav, Final sınavıdır. Üniversitelerin finallerde uyguladığı not sistemleri farklılık gösterebilir. Baraj uygulamalarından kaynaklı olarak gerçekleştirilen bu farklılık nedeniyle, bilgi sahibi olmadan Final sınavına girmek beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bütünleme (BÜT) Sınavı

Bazı üniversitelerde Bütünleme Sınavı olarak bazı üniversitelerde ise Yaz Okulu olarak mevcuttur. Final sınavında geçer notu alamayan veya sınava girmeye öğrenciler için dersi verebilmede kurtarıcı role sahiptir. Üniversitelerin genelinde sadece FF notuna sahip olan öğrencilerin Bütünleme Sınavı girişine olanak sağlanırken bazı üniversitelerde CC notuna kadar Bütünleme Sınavı giriş hakkı öğrencilere tanınır.

Tek Ders Sınavı

Tek Ders Sınavı üniversitenin tamamlanmasına giden yoldur. Tek Ders Sınavı için dersin daha önceden alınmış olması gerekebilir.